*.::معماری; تولد یک تفکر::.*

معماری سنتی و معماری مدرن
 

واژه نامه :

آجرخطایی: آجری به ابعاد یك چهار رك × یك چهار رك × چهار سانتی متر

آجر تخت: آجرهایی با ابعاد بزرگ برای فرش كردن كف مساجد و ....

آجر سفال: نوعی آجر ماشینی حفره دار برای نفوذ بیشتر ملات

آجر فشاری: نوعی آجر تخت كه با كوفتن گل در قالب تهیه می شود با ابعاد تقریبی 5×11×22

آجر نظامی: نوعی آجر به اندازه چهار آجر معمولی، آجر به ابعاد تقریبا 6×25×45 سانت

آخوره: كاسه ای، جمع آوری خاك، كپه كردن خاك و آب بستن به آن

تویزه: طاقهایی كه با كمك عناصری به نام تویزه یا لنگه شكل می گیرد. تویزه ها قوسهای پیش ساخته ای از گچ ونی هستند كه بر روی زمین قالب ریزی شده و بر روی بنا كار گذاشته می شود و سپس دور و حد فاصل آنها را با آجر می چینند به طوری كه تویزه ها در میان آجرها قرار می گیرند. شكل به دست آمده را باریكه طاق نیز می گویند.

گچ كشته: ابتدا آب را در استانبولی ریخته (یك چهارم) و سپس گچ را در آب می پاشند و حالت دوغاب مانند دارد و سپس صبر می كنند تا سفت شود. در موقع سفت شدن و قبل از آن به هم می زنیم و ورز می دهیم تا گچ سفت شود سپس آب اضافه می كنیم و دوباره بهم می زنیم گچ كشته آماده می شود. (این گچ، باید كاملا الك شود و نخاله نداشته باشد)

گچ زنده: در این گچ باید زیادتر ریخته شود و به هم زده نشود  و از كناره بعد از این كه گچ الك نشده را ریختیم از یك گوشه استانبولی به هم زده و باید زود استفاده كرد چون سفت می شود. برای زیر كار و كارهای تیغ كشی پوشش سفت و ... به كار می رود.

گچ استری: این گچ مثل گچ كشته است ولی الك نشده یعنی در آب می ریزند و با پنجه به هم می زنند و سپس مقداری سفت می شود و بعد از آن شروع به كار می كنند كه باید با ماله در زیر كار (روی دیوار) مالید.

گچ آماده: این گچ الك شده است كه تقریبا مثل گچ كشته درست می شود فقط دوغابه تر است و نیاز دوباره  به آب ریختن ندارد.

لاپوش: پر، اجرای آجر از سمت تیغه بر روی سطح و دیواری دیگر، چسباندن یك لایه آجر به روی یك سطح از پیش آماده.

تویزه: لنگه، طاق، قوس باربری كه بار طاق مجاورش را تحمل می كند، باریكه طاقهای باربری كه بین دو یا چند طاق زده می شود و بارهای وارد بر تاق را تحمل می كند، قالب اجرای طاق ها و ازج ها از جمس گچ ونی، باریكه طاق های باربری كه بین طاق ها زده می شود تا سنگینی وارده بر طاق را تحمل كند. قوسهای پیش ساخته از گچ ونی كه بر روی زمین قالب ریزی می شده و بر روی بنا كار گذاشته می شود و سپس دور و حد فاصل آنها را با آجر می چینند به طوری كه تویزه ها در میان آجرها قرار می گیرند.

تخمیر: زمین صافی كه قطعات تراشیده شده كاشی معرق را به ترتیب شماره و رنگ روی آن می چینند به شكلی كه شكل قطعات برای ریختن ملات پشت كار به سمت بالا باشد، سطح منفی برای چیدن قطعات كاشی معرق كه اغلب برای سطوح غیر تخت تراشیده شده اند. به پشت تا بر آن ملات ریخته و یك تكه كنند، سطحی در زیر محل كار كه نقشه یزدی بندی و مقرنس و مانند بر روی آن و به اندازه واقعی پیاده می شود. زمین صاف و هموار كه نقشه با مقیاس یك به یك  بر روی آن رسم شود.

 

 لینک ثابت | نوشته شده در  ۸۷/۰۵/۰۱ساعت 17:13  توسط میلاد عبادی  | 

آخرین نوشته ها


Powered By BLOGFA.COM - Designed By Payam salami pargoo